عناصر دکوراسیون و سبک ها
خانه ما فضای خانوادگی و شخصی است اما روند زندگی به ما اجازه نمی دهد که به میزان دلخواه از آن لذت ببریم. به طور طبیعی، هر کسی دوست دارد که خانه اش راحت و خوشایند باشد، فضایی که بتواند با آن شناخته شود و در آن احساس راحتی داشته باشد.
به نظر اکثر طراحان، انتخاب مبلمان و لوازم برای خانه باید جنبه کاربردی داشته باشد که در این صورت انتخاب ایده آل، تعادلی بین کارکرد و سبک است. سعی کنیم با سبک های خاص دکوراتیو، رویکرد ذهن خود را مشغول نکنیم. هر چند دکوراسیون خانه ما مستلزم به هم پیوستگی و اجتناب از کنتراست های نامتناجس است ولی تا حدودی التقاط گرایی نیز جالب است. در دکوراسیون ترکیب مواد نتایج بسیار خوبی را به بار می آورد به گونه ای که برای مثال اگر به چوب علاقه داشته باشیم، می توانیم آن را با فولاد ترکیب کنیم. مجبور نیستیم که ظاهر کاملاً روستایی را انتخاب کنیم. با اندکی عقل سلیم، نیازها و سلیقه های فردی و جمعی، خانه طراحی می شود. یادمان باشد مد هرگز نباید تنها معیار باشد.

هر طراح طرفدار رویکرد متفاوتی نسبت به طراحی داخلی است. برخی به رنگ، تخیل و خلاقیت تأکید دارند. برخی کارشناسان تمایل به طراحی های ملایم دارند که فضاهای روشن، شاد و آرام بخش را ایجاد می کنند در حالیکه برخی دیگر محافظه کارتر هستند و محیط ساده و پالوده را ترجیح می دهند. هرچند وجه اشتراک همه طراحان، جستجوی مبلمان و محیط هایی است که کیفیت زندگی ما را افزایش می دهد.
امروزه فقط افراد ثروتمند نیستند که در صدد دکوراسیون منزل خود هستند. با اندکی سلیقه و تخیل خوب همه ما می-توانیم فضاهای زیبایی را طراحی کنیم. به علاوه، فروشگاه هایی وجود دارد که مبلمان زیبا و ساده را با قیمت های معقول عرضه می کنند، هرچند بودجه بیشتر باعث دسترسی به مبلمان و لوازم طراحان مطرح و خدمات طراح داخلی می شود.
تا همین اواخر، طراح داخلی وجود نداشت و مشاوره دوباره دکوراسیون بر عهده فروشنده مبلمان و خیاط پرده و مبلمان بود. در اواخط قرن بیست، شغل طراح داخلی مطرح شد، که در اوایل مرتبط با خرید و فروش عتیقه بود. امروزه، وجود رشته هایی در معماری مؤید علاقه ای است که این موضوع ایجاد کرده و تخصص و حرفه به کار برد به زیبایی آن افزوده است.

دکوراسیون محیط مستلزم عناصر زیادی است. فقط بحث مبلمان نیست. رنگ و نور و پوشش های دیوار و کف نیز نقش ایفا می کنند. هنگام ایجاد محیط خاص و انتخاب اجزای آن، باید بودجه، فضای موجود، سن ساختمان و تعداد افراد ساکن در خانه و سن آنها را نیز مدنظر قرار دهیم. یادمان باشد تابلوهای دیواری نقش مهمی در دکوراسیون خانه دارند زیرا فضا را به شدت مثبت و یا منفی می کنند.
حس نهایی خانه بدون تردید در جزئیات دکوراتیو نهفته است: آثار هنری نظیر پیکرتراشی ها و نقاشی ها، لامپ ها و گل ها و گیاهان نقش مهمی دارند که در هر مورد، درباره توزیع هر اتاق باید با فکر و بصورت روشمند تصمیم گیری شود. در صورت لزوم، طرح مقیاس هر اتاق را با همه عناصر آن ایجاد کنید و آنها را طوری ترکیب کنید تا بهترین چیدمان را به دست آید.
می توانیم با ترکیب سبک های مختلف به جلوه دست پیدا کنیم. در دهه ۱۹۷۰، سبک «هایی تک» وارد صحنه شد که فضا را به عنوان محیط کاری در نظر می گرفت. برای طراحی داخلی از مواد صنعتی مانند شیشه، فلز، پلاستیک و لاستیک استفاده شد. اما احتمالاً مبتکرانه ترین ویژگی آن بازیافت اشیای صنعتی برای خانه بود: در واقع، «های تک» اثبات کرد که یک مد زودگذر نیست بلکه به پایه ای برای روند معاصرتر تبدیل شد؛ که این سبک به نام سبک فناوری شناخته شد. بدیهی است که این واکنشی به سبک روستایی است، درست همان گونه که های تک، ایده خانه به عنوان پناهگاه راحت را رد کرد اما آن را به عنوان فضایی مملو از شگفتی ها بر اثر ترکیب عناصر غیرمعمول در نظر گرفت.

اگر شما خواهان فضایی بدون اشیای بی مصرف و مازاد تزئینی هستید، این سبک فناوری برای شما مناسب است. خطوط ناب و سادگی، حاکم مطلق هستند؛ مواد رایج آن فولاد آبکاری با کروم و چرم سیاه هستند. مبلمان آن بادوام و خسته کننده نیست. مبلمان با دیوارهای سفید یا خاکستری کامل می شود، هرگز از رنگ های روشن استفاده نمی شود. ایده اصلی یکپارچه سازی دیوارها، کف ها و مبلمان است. این سبکی است که تا حدی انعطاف پذیری را مجاز می شمرد اما مستلزم پیوستگی ترکیبی است.

از سوی دیگر، افراد زیادی خواهن سبک روستایی برای خانه خود هستند. آنها عاشق عتیقه جات و مبلمان قدیمی هستند و قصد دارند خانه خود را به محیطی تبدیل کنند که گرمی و مواد طبیعی بخصوص چوب نقش اصلی را داشته باشد. مزیت سبک روستایی این است که حس خوشایند و خوش سلیقه ای را به خانه می دهد. می توانیم سبک روستایی را مملو از تازگی، خلاقیت و مدرنیته ایجاد کنیم. برای مثال، خانه-های روستایی غالباً سنگ قدیمی دیوارها را در معرض دید قرار می دهند و می توان با نقاشی سایر دیوارها به رنگ آبی یا سفالی و یا با سنگ های کوچک آنتیک جلوه های نوآورانه فوق العاده ای را ایجاد کرد. این منجر به خانه گرم و شیک می شود. سبک روستایی با کارکردگرایی ناسازگار نیست، هرچند مستلزم جزئیات تزئینی بیشتری نسبت به سبک فناوری است. ولی می توان ترکیب خاصی در آن ایجاد نمود. سبک روستایی را باید با متعلقات آوانگارد از قبیل لامپ ها یا با رنگ ها و الگوها روی دیوارها، با تصاویر، گل ها، کاناپه ها و پرده ها و سایر منسوجات متعادل کرد.
سبک کلاسیک اساساً شهری است و قطعات منحصر بفرد را با عناصر آوانگارد ترکیب ی کند. این سبک، مدرن و بسیار پالوده است اما از هر گونه شگفتی اجتناب می کند و درصدد ایجاد محیط خوشایندی با آمیختن زیبایی شناسی کلاسیک و معاصر است (که کار آسانی نیست). در سبک کلاسیک، گیاهان، تصاویر، پیکرتراشی ها و اشیاء تزئینی که با دقت انتخاب شده دارای اهمیت حیاتی هستند. اگر شما علاقمند به ارائه زیبایی به شکل مینی مالیستی باشید، این سبک برای شما مناسب نیست چون کاملاً مخالف مینی مالیسم است. دستیابی به سبک کلاسیک رضایت بخش مستلزم فرایندی طولانی است زیرا یافتن قطعات عتیقه منحصر بفرد که به طور کامل متناسب با آن باشد، آسان نیست. در این سبک باید توجه دقیق به همه جزئیات داشته باشید:
مانند مورد «های تک» و یا پست مدرنیسم که از دل معماری برآمد (به عنوان واکنش به سادگی رسمی حمایت های تک). در اوایل قرن بیست و یکم، سبک پست مدرنیسم هنوز حرف زیادی برای گفتن دارد. تأکید آن بر سادگی، نظم بسیار و راسیونالسم (خردگرایی) است و همچنین برای رنگ های سیاه و سفید اهمیت بسیار قائل است. پست مدرنیسم شامل انفجار رنگ ها است: سبز، آب، زرد و قرمز ترکیب می شوند تا فضای آوانگارد نوآورانه ای را ایجاد کنند.

این سبک نیازی به لوازم بسیار ندارد اما مستلزم توجه بیشتری به فرم ها و جزئیات نسبت به سبک فناوری است. متنوع ترین سبک ها را ترکیب می کند و به هر فرد اجازه می-دهد تا حس خود درباره زیبایی و هارمونی را بیان کند. در این سبک قواعدی وجود ندارد و بدون هر گونه عدم انعطاف پذیری سبک ساده و راحتی است و از آنجایی که سبک بسیار جسوری است، این ریسک وجود دارد که سریع تر از دکوراسیون ملایم، خسته کننده شود.

افراد زیادی با سبک های روستایی، کلاسیک، فناوری یا پست مدرنیست راضی نمی شوند بلکه ایده هایی از همه آنها می-گیرند تا یک کل شخصی را که نیازهای خاص آنها را برآورد می کند، ایجاد کنند. این روح انتقادی بدون تردید مثبت است. ما باید نسبت به مزایا و معایب هر سبک آگاه باشیم. مقداری التقاط گرایی امکان پذیر است و بخصوص در میان جوانان که معمولاً محدودیت بودجه دارند طرفدار زیادی دارد. هدف، ایجاد محیط زیبا با استفاده از تنوع لوازم و اثاثیه غیررسمی اما کاربردی است. ممکن است سبک مدرن تری برای یک اتاق خاص انتخاب شود اما یک گوشه را می توان با عناصر روستایی بسیار کم هزینه اما جذاب تزئین کرد و بدون توجه به این آزادی سبک گرایانه، قوانین خاصی باید مدنظر قرار گیرد. در نهایت دکوراسیون، کار کل عمر است و جالب ترین و لذت بخش ترین بخش آن، مشاهده نحوه تکامل تدریجی خانه در طی سالیان است.

در این کتاب شما با چگونگی نور و رنگ در دکوراتیو آشنا می شوید و همچنین در بخش دیگر با طراحی کشورها و طراحان مشهور و معروف جهان در قرن بیستم و در پایان با روند دکوراسیون در قرن بیست و یکم آشنا خواهید شد.

طراحی داخلی   دکوراسیون داخلی اداری    دکوراسیون داخلی منزل    طراحی ویترین مغازه    بازسازی ساختمان    طراحی داخلی رستوران     طراحی داخلی طلا فروشی    طراحی داخلی ویلا    طراحی داخلی مطب

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *