مقیاس اصل طراحی مقیاس، با تناسب در ارتباط است. تناسب و مقیاس با اندازه نسبی اشیاء کار می کنند. در صورت وجود تفاوت، تناسب به روابط میان بخش های یک ترکیب و مقیاس به اندازه شی بر اساس مقادیر ثابت استاندارد اشاره دارند. مقیاس مکانیکی همان محاسبه اندازه فیزیکی یک شی مطابق با یک سیستم اندازه گیری استاندارد می باشد. به عنوان مثال، بر اساس سیستم استاندارد ایالات متحده امریکا، می گوییم یک میز دارای ۳ فوت عرض، ۶ فوت طول و ۲۹ اینچ ارتفاع است. در صورت آشنایی با این سیستم و با اشیائی در چنین ابعادی می توانیم میزان بزرگ بودن میز را تصور کنیم. مطابق با سیستم بین المللی واحدها (سیستم متریک)، چنین میزی دارای ۹۱۴ میلی متر عرض، ۱۸۲۹ میلی متر طول و ۷۳۷میلی متر ارتفاع است.

در ۱ اینچ/ واحد = ۱/۲۱ اینچ
در ۴فوت/ واحد = ۶فوت
در ۸ فوت/واحد = ۱۲فوت
بدن ما می تواند به عنوان یک سیستم اندازه گیری محسوب شود.

مقیاس مکانیکی
اندازه در ارتباط با اندازه گیری استاندارد، مورد پذیر می باشد.

مقیاس بصری مقیاس بصری به اندازه شی در برابر اشیاء پیرامونی آن اشاره دارد. از این رو، مقیاس یک شی اغلب قضاوتی است که ما بر اساس اندازه های نسبی اشیاء نزدیک و پیرامونی آن می کنیم. به عنوان مثال، میز مقابل می تواند متناسب یا نامتناسب با اتاق با توجه به اندازه نسبی و تناسبات فضایی باشد. زمانی یک جسم را به عنوان شی کوچکی در نظر می گیریم که آن را با اشیاء بزرگ پیرامونی مقایسه کنیم. در مقابل، زمانی یک شی را بزرگ تلقی می کنیم که در میان مجموعه ای از اشیاء کوچک دیگر قرار گرفته باشد.

مقیاس بصری
اندازه اجسام با توجه به اشیاء دیگر در محیط و یا فضای پیرامون

طراحی داخلی   دکوراسیون داخلی اداری    دکوراسیون داخلی     طراحی ویترین مغازه    بازسازی ساختمان   طراحی داخلی رستوران   طراحی داخلی ویلا

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *