دکوراسیون داخلی منزل و طراحی داخلی

images

قبل از یانکه بخواهیم به طراحی داخلی خانه بپردازیم، ابتدا باید با روند کلی کار طراحی آشنا شویم. می­دانیم که انجام هر کاری روش مخصوص به خود را دارد و از اصول خاصی تبعیت می­کند. طراحی دکوراسیون داخلی نیز به عنوان عملکردی آگاهانه و ارادی و تلاشی هدف­دار، اندیشمندانه و خلاقانه، حاصل­ روندی است که از تفکر شروع و به ارائه محصولی زیبا، کارآمد و اصیل ختم می­شود. و طرح نهایی همیشه نمایانگر میزان اندیشه و شناخت طراح و عمق احساس و سلیقه اوست.

هدف هر گونه طراحی سامان­دهی بخش­های مختلف آن، برای رسیدن به یک مجموعه منطقی، در جهت تحقق اهداف مشخص می­باشد. یکی از ویژگی­های خاص روند طراحی آن است که همیشه به سادگی و یقین، منجر به یک پاسخ ساده و قطعی نمی­شود و برای یک مسأله طراحی داخلی اداری، معمولاً بیش از یک جواب معتبر و صحیح وجود دارد. در هنگام شروع کار طراحی فرض بر این است که مجموعه شرایط موجود (یعنی مسأله) در حد قابل قبول نبوده و مجموعه شرایطی جدید (یعنی راه­حل) مورد نیاز است.

images.jpgئئ

بنابراین طراحی داخلی مغازه به نوعی همان روند حل مسأله است.

مرحله اول روند طراحی داخلی رستوران ، شناخت شرایط و تجزیه و تحلیل آنهاست بدین معنی که ابتدا باید شرایط موجود و نیز شرایط مطلوب را معین و ثابت نماییم و سپس با توجه به امکانات و شرایط ممکن، به طراحی بپردازیم. مرحله شناخت و تحلیل، مرحله حساسی در روند طراحی داخلی ویلا  به شمار می­آید، زیرا کیفیت یک راه­ حل بستگی به نحوه درک و تجزیه و تحلیل آن دارد.

یک طرح در قضاوت از سوی افراد مختلف به دلایل گوناگون می­تواند موفق شناخته شود، دلایلی همچون کارکرد خوب، اقتصادی بودن و هماهنگی با استطاعت ما، کارآمد و با دوام بودن، زیبایی و چشمگیری ارائه حسی پرمعنا و ماندگار از زمان و مکان دیگری برای ما، مطابقت با مد و سبک روز و… از این رو در ابتدای کار طراحی، باید تلقی خود را از یک خانه خوب و ارزش­هایی که باید داشته باشد و ما می­خواهیم با طراحی به آنها برسیم را روشن کنیم.

پس از روشن کردن اهداف و چشم­اندازی از شرایط مطلوب و مشخص نمودن نیازها و اولویت­ها، باید محدودیت­های زمانی، اقتصادی فناوری و نیز امکانات و قابلیت­های خودمان را درک نماییم، و نسبت به مواد و مصالح و فناوری در دسترس برای ساخت، آگاهی کسب کنیم ترکیب اعضای خانواده، نیازها و خواسته­های آنها را مورد توجه قرار داده و شیوه زندگی آنها را در نظر بگیریم و به­طور خلاصه قبل از شروع کار طراحی، بایستی معرفت و بصیرت و دانش لازم را نسبت به ابعاد مختلف خانه اعم از فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، اقلیمی و فنی کسب نماییم تا بتوانیم بر اساس این یافته­ها، اهداف، ویژگی­های کیفی و ابعاد کمی طرح را روشن و اصول و احکام حاکم بر طراحی را مشخص نماییم.

پس از مرحله شناخت و تحلیل، نوبت به خود طراحی می­رسد که برای موفقیت در این مرحله، بایستی عناصر تشکیل دهنده یک طرح را بشناسیم و با سازمان­دهی هدف­مند آنها در یک ترکیب منطقی، زیبا و خوشایند، در نهایت به یک طرح مطلوب و ایده ­آل برسیم.

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *