روکارهای دیوار چوبی
تخته چندلا
تخته چندلا، یک محصول پانلی چوبی است که از ترکیب روکش ها تحت گرما و فشار ساخته می شود و معمولاً با بافت های مجاور تخته های چندلا در زوایای قائم به یکدیگر متصل می شوند. بخش های مرکزی تخته چندلا ممکن است از نئوپان، فیبر با تراکم میانه (MDF)، روکش مرکزی یا الوار مرکزی ساخته شده باشند، برخی محصولات تخته چندلا دارای فرمالدئید هستند. پانل ها معمولاً به ابعاد ۱۲۱۹×۲۴۳۸ میلیمتر (۴×۸ فوت) و صخامت ۶ تا ۹ میلیمتر (۱/۴ تا ۳/۴ اینچ) موجود می باشند.
محصولات پانلی چوبی معمولاً دارای روکش های چوبی یا تزئینی چندلا پوششی هستند. دو نوع روکش چوبی وجود دارند که عبارت از سخت چوب و نرم چوب می باشند. سخت چوب در همه روکارهای دیواری کاربرد دارد. روکش ها با روش های مختلفی همچون برش ربعی، برش شکافی و برش لوله ای، بریده می شوند. سپس چوب های برش خورده هم جوار در طرح هایی همچون کتابی، جناقی، بغل به بغل، لوزی و تصادفی آرایش می یابند.
جورسازی کتابی
جورسازی جناقی
جورسازی لوزی شکل
جورسازی بغل به بغل
جورسازی تصادفی
جورسازی روکار تخته چندلا

لبه های آشکار پانل های تخته چندلا باید با نوارهای چوبی سخت یا تزئینات پوشیده شوند.

جزئیات تخته چندلا

روکارهای گچی
گچ ترکیبی از سنگ گچ یا آهک، آب، ماسه و گاهی اوقات الیاف دیگر می باشد که با فرم خمیری در سطوح دیوارها یا سقف ها به کار رفته و پس از مدتی سخت و خشک می شود. گچ سفیدکاری، بادوام، سبک و مقاوم در برابر آتش بوده و در سطح هر دیوار یا سقفی که در معرض رطوبت نباشد، کاربرد دارد. گچ روکشی یا اندود پوشش نازک، گچ سفیدکاری آماده به عنوان اندود رویه نازک روی پایه گچی روکشی است که معمولاً پایه چوبی آبی نیز نامیده می شود.

چارچوب جداساز چوبی یا فلزی و یا شبکه زیرسازی روی دیوار بنایی یا بتنی
گچ در دو یا سه لایه استفاده می شود که تعداد لایه های آن به نوع و میزان استحکام پایه مورد استفاده بستگی دارد. برای پرداخت دیوار با گچ، دو لایه از اندود آستر قبل از رویه استفاده می شود. گچ سه لایه دارای سه لایه متوالی است که شامل آستر زیره، اندود گچ و خاک (تخته ماله ای) و سپس رویه می شود.
آستر زیره، اولین روکش در گچ سه لایه است که باید به طور مستقیم به رابیتس بچسبد و پیوند مناسبی برای روکش دوم که اندود گچ و خاک است، فراهم کند.
اندود گچ و خاک، پوششی زبر و لایه تسطیح از گچ است که دومین لایه در گچ سه لایه و یا اندود آستر مورد استفاده در سراسر ورقه گچی یا بنایی محسوب می شود.
گچ رویه (پرداخت شده) به عنوان سطح تمام شده و یا پایه برای تزئین به کار می رود.
ضخامت کلی گچ به اندازه ۱۲ تا ۱۹ میلیمتر (۱/۴ تا ۳/۴ اینچ) است.
ظاهر نهایی سطح گچی به بافت و روکار آن بستگی دارد که معمولاً برای خلق سطحی صاف و غیرمتقارن روی آن ماله کشی می شود. گچ ممکن است دارای دو یا چند رنگ ترکیبی باشد و یا با تنها یک رنگ یا چندین لایه رنگی و لعاب، رنگ آمیزی شود. همچنین روکارهای صاف، بافت یا پوشش های کاغذ دیواری را می پذیرند.

استفاده از تجهیزات فلزی برای روکار یا حفاظت از لبه ها و گوشه های سطوح گچی نیاز است.

طراحی داخلی   دکوراسیون داخلی اداری    دکوراسیون داخلی منزل    طراحی ویترین مغازه    بازسازی ساختمان    طراحی داخلی رستوران     طراحی داخلی طلا فروشی    طراحی داخلی ویلا    طراحی داخلی مطب

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *