طراحی داخلی و اصول نورپردازی روزانه
اصول نورپردازی روزانه
رنگ و روش اثرگذاری آن بر رنگ آمیزی اشیاء و سطوح در یک اتاق از جمله کیفیت های مهم نور محسوب می شوند. همان طور که فرض می کنیم رنگ سفید بیشترین رنگ نور را به خود اختصاص می دهد اما توزیع طیفی نور بر اساس ماهیت منبع آن متقاوت است. نور ظهر بیشترین رنگ نرو سفید را دارد. در ساعات ابتدایی روز، روشنایی نور می تواند در طیف رنگی بنفش تا قرمز قرار گیرد. با پیش روی روز، نور از طیف نارنجی و زرد به سفید آبی در ظهر و در نهایت به سوی طیف نارنجی و قرمز هنگام غروب خورشید باز می گردد.
توزیع طیفی منابع نور الکتریکی در انواع لامپ متغیر است. به عنوان مثال، یک لامپ التهابی، نور زرد سفید و یک لامپ سفید مهتابی، نور آبی سفید تولید می کند.
رنگی که از یک صفحه درک می شود نتیجه بازتاب طیف غالب و جذب دیگر رنگ های نور روشن کننده آن است. توزیع طیفی یک منبع نور از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا اگر طول موج های معینی از رنگ از بین بروند، آنگاه این رنگ ها بازتاب نشده و به نظر می رسد از بین رفته یا در هر سطح روشن شده با نور مورد نظر خاکستری شده اند.
دمای یک رنگ نور مشخص هنگامی که روشن است بر اساس کلوین (K) اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، یک لامپ التهابی، نوری با دمای رنگ ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین و یک لامپ مهتابی، نوری با دمای رنگ تقریبی ۳۲۵۰ کلوین تولید می کند. به طور کلی، هرچه دمای رنگ یک منبع نوری پائین تر باشد، نور گرم تری حاصل می شود.
مقیاس دمای رنگ
منبع نور کلوین
(تا ۲۵۰۰ کلوین) آبی آسمانی روشن ۱۰۰۰
۹۰۰۰
نور شمالی ۸۰۰۰
۷۰۰۰
نور فلوئورسنت های آفتابی
آسمانی تیره ۶۰۰۰
نور ظهر ۵۰۰۰
نور سرد سفید مهتابی
نور التهابی آفتابی ۴۰۰۰
نور مهتابی گرم سفید ۳۰۰۰
لامپ التهابی ۲۰۰۰
طلوع خورشید
سطح قرمز رنگ سطح قرمز رنگ
روشنایی روز
منبع همه نورهای طبیعی، خورشید است. شدت نور آن در طول روز، از فصلی به فصل دیگر و از مکانی به مکان دیگر تغییر می کند. همچنین نور خورشید می تواند توسط ابر، مه، باران و هر گونه آلودگی در هوا پخش شود.
علاوه بر نور مستقیم خورشید، دو شرایط دیگری که شامل نور منعکس شده از آسمان صاف و نور آسمان ابری است باید هنگام طراحی نور فضا مورد بررسی قرار گیرند. در حالی که نور مستقیم خورشید بر گرما و رنگ های روشن تأکید می کند، نور آسمان دارای پراکندگی بیشتری بوده و رنگ های سرد را افزایش می دهد.
تابش نور خورشید به داخل ساختمان، وابستگی به نورهای مصنوعی را کاهش داده و سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. همچنین نور خورشید، گرمای آن را وارد ساختمان کرده و انرژی را در هوای سرد ذخیره می کند و در مقابل، سبب افزایش هزینه های تهویه مطبوع در ماه های گرم تر می شود.

هرچه پنجره بزرگتر و دارای ارتفاع بیشتری باشد، نور بیشتری وارد اتاق می شود.
به طور کلی، سقف و دیوار پشتی اتاق در مقایسه با دیوارهای کناری و کف، نقش بیشتر و مؤثرتری در بازتاب و انتشار نور روز دارند.

شرکت طراحی داخلی     دکوراسیون داخلی اداری    دکوراسیون داخلی     دکوراسیون داخلی مغازه    بازسازی ساختمان   طراحی داخلی رستوران    طراحی داخلی طلا فروشی   طراحی داخلی ویلا    طراحی داخلی مطب

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *