آیا وسایل باید در قفسه ها نمایان باشند یا خیر؟

انباره باید در فضاهای مورد نیاز پراکنده باشند. فاصله دسترسی ما به وسایل مورد نیاز در حالت نشسته، ایستاده یا زانو زده باید چقدر باشد. وسایلی که نیاز بیشتری به آنها احساس می شود باید در دسترس باشند و در مقابل وسایل غیرضروری با کاربرد اندک یا فصلی باید از دسترس دور و پنهان شوند.

همه ابعاد بر حسب میلیمتر و معادل آن اینج (نشان داده شده در پرانتز) هستند.
انباره
اندازه، تناسب و نوع انباره کاربردی به نوع، تعداد وسایل، موارد استفاده و میزان نمایان بودن آنها بستگی دارد. انواع اصلی انباره ها عبارت از قفسه ها، کشوها و کابینت ها می باشند که ممکن است به صورت آویزان از سقف، متصل به دیوار و یا قرار گرفته روی سطح کف همچون قطعه ای از مبلمان طراحی و ساخته شوند. همچنین انباره ها را می توان به صورت توکار در داخل دیوار، تاقچه و یا با اشغال فضای غیر قابل استفاده ای همچون زیر پلکان طراحی کرد.
اشکال انباره ها
از آنجایی که در قفسه های کم عمق، وسایل همیشه نمایان هستند، از آنها برای نگهداری وسایلی با کاربرد بسیار استفاده می شود. انباره های با عمق بسیار معمولاً برای نگهداری وسایلی با کاربرد اندک در عقب مفید هستند که هنگام نیاز به وسایل می توان آنها را جلو آورد. اصطلاح «کابینت» به طور کلی به کابینت چوبی متشکل از قفسه و کشو اشاره دارد. کشوها برای نگهداری وسایلی که باید به صورت خوابیده قرار گیرند، استفاده می شوند.

جزئیات معماری توکار همچون تاقچه های دیواری

انباره توکار و کابینت چوبی
انباره توکار و کابینت در فضای مسکونی اغلب در آشپزخانه ها، انباری ها و اتاق خواب ها استفاده شده و به گونه ای مؤثر می توان آنها را در فضاهای دیگر نیز بسط داد. کابینت های استاندارد پایه دار و دیواری در طرح آشپزخانه های اغلب خانه ها کاربرد دارند.
در ساختمان های تجاری، تقاضاهای مختلف برای اداره ها، مدارس، مؤسسه هی تحقیقاتی، کتابخانه ها، مغازه های خرده فروشی و مکان های دیگر در ساخت دامنه گسترده ای از کابینت های چوبی و قطعات سفارشی پیش ساخته و متنوع نقش داشته اند.
در اداره ها اغلب از کتابخانه و قفسه برای نگهداری وسایل و نمایان بودن آنها استفاده می شود.
میزهای پذیرش در طرح های پیش ساخته برای برخی مکان ها کاربرد دارند.
قفسه های چوبی با ویژگی نمایان نمودن و طرح نگهدارنده وسایل در اندازه های استاندارد و سفارشی موجود می باشند.
پیش خوان های صرف غذا و خدمات رسانی باید دارای تجهیزات کامل و دسترس پذیر باشند.
کابینت های ایستگاه های پرستاری بیمارستان و اتاق بیماران باید همه تجهیزات را در خود جای دهند.

واحدهای انباره
پیشخوان ها در پروژه های مسکونی و تجاری کاربرد دارند. پیشخوان های مسکونی در آشپزخانه ها و اتاق خواب ها و نیز در رختشوی خانه، انباری ها و اداره های خصوصی طراحی می شوند. پیشخوان های تجاری با کاربرد بیشتر و در مکان هایی ساخته می شوند که در آنها غذاهای آماده صرف شده و مواد غذایی باید سالم باقی بمانند.
طرح های پایدار با استفاده مجدد مصالح پیشخوان موجود و نیز مصالح بازیافتی ساخته می شوند. مصالح پیشخوان عبارتند از:
صفحه پلاستیک چندلایه: ضد آب و ضدلک بوده و به راحتی تمیز می شود. در مقابل گرما مقاوم نیستند، اتصالات آن ممکن است دچار آسیب شده و خراش های ایجاد شده تعمیر نشوند. همچنین لبه تیره صفحه نیازمند تزئین است.
گرانیت: بادوام، ضد آب و ضدگرما است.
سنگ لوح: ضد آب، ضدگرما، ضدلک و ضدباکتری است.
سنگ صابون: ضد آب، ضدگرما و ضد لک بوده و به روغن کاری دو ماه در میان نیاز دارد.
سنگ مرمر: نیازمند درزگیری بوده و ضد گرما است.
سطح توپُر: ضد آب و ضدگرما بوده و لکه های نوری، خراش ها و سوختگی های آن از بین می روند. ممکن است با آب لک دار شود. این سطح دارای تورفتگی های یکپارچه است.
رزین اپاکسی: بادوام بوده و بر روی سطوح رنگی و سطوح دیگر ریخته می شود.
سنگ ترکیبی مهندسی: غیر متخلخل، مقاوم در برابر ساییدگی، لکه و ضربه است و احساس و ظاهری رزینی دارد.
بتن: سطحی بادوام و قابل لمس که در اثر استفاده زنگار به دست می آورد. ممکن است لک دار و شکاف دار باشد از این رو درزگیری برای آن توصیه می شود.
کاشی، سرامیک: ضدگرما، ضدلک و بادوام است و برای تعمیر و نگهداری به دوغاب نیاز دارد.
چوب: آب و نور ممکن است به سطح آن آسیب برساند. ماهانه به روغن کاری نیاز دارد.
ترکیبات کاغذی: از کاغذ عمل آمده با رزین ساخته شده و پس از فشرده شدن با ورقه های توپُر پخته می شود، بهداشتی بوده و در برابر خراشیدگی و گرما مقاوم است.
روی: فلزی گرم بوده و به راحتی قابل نگهداری است، روکارهای بسیاری از آن ساخته می شود.

واحدهای انباره
انباره های دیواری متشکل از قفسه بندی پیمونی، کشو و واحدهای کابینتی هستند که به روش های مختلف برای ساخت سازه های مونتاژ شده مستقل با یکدیگر ترکیب شده اند. این واحدها ممکن است از بخش بالایی باز شده و یا دارای درهای چوبی، شیشه ای یا کرکره ای باشند. برخی سیستم ها در نورپردازی فضا نیز نقش دارند.

از یک سیستم دیواری می توان به گونه ای مؤثر در تقسیم بندی استفاده کرد.

یک انباره دیواری می تواند سبب شکل گیری یک فضای شاه نشین تورفته شود.

یک انباره دیواری ممکن است سازه ای آزاد باشد و یا در تورفتگی دیوار قرار گیرد.

مراکز اداری
انباره یا قفسه ها در مراکز اداری برای نگهدای اسناد، تجهیزات حفاظتی و نمایش کارهای در حال اجرا استفاده می شوند. کشوهای جعبه ای، فایل ها و قفسه های دردار و قفسه های تجهیزاتی از درهم ریختگی وسایل روی میز می کاهند و به آنها نظم می بخشند.
سیستم های بایگانی باید بر اساس نیازهای مرتبط با بایگانی اسناد، دسترسی به فضای کافی و کیفیت کاری انتخاب شوند. قفسه های بایگانی عمودی دارای دو تا پنج کشو بوده و معمولاً عرضی به اندازه ۳۸۱ یا ۴۵۷ میلیمتر (۱۵ یا ۱۸ اینچ) و عمقی به اندازه ۴۵۷ یا ۷۳۶ میلیمتر (۱۸ یا ۲۹ اینچ) دارند.
قفسه های بایگانی جانبی دارای دو تا پنج کشو بوده و معمولاً عرضی به اندازه ۷۶۲، ۹۱۴ یا ۱۰۶۷ میلیمتر (۳۰، ۳۶ یا ۴۲ اینچ) و عمقی به اندازه ۳۸۱ یا ۴۵۷ میلیمتر (۱۵ یا ۱۸ اینچ) دارند.

اجزاء پنجره
پنجره در دامنه ای گسترده شامل اجزایی است که به کنترل نور، برخورداری از چشم اندازهای مناسب و عبور هوا، گرما و سرما کمک می کنند. برخی پنجره ها، اتلاف گرما را در زمستان کاهش داده و در بهره گرمایی در تابستان مفید هستند. اجزاء پنجره در کاهش نشتی هوا یا نفوذ نقش مؤثری ندارند. این امر نیاز به درزگیر و آب بند آستانه در اطراف پنجره ها را ضروری می سازد.
اجزاء خارجی پنجره
اجزاء خارجی پنجره معمولاً به عنوان عناصر اصلی معماری یک ساختمان طراحی می شوند و در صورت افزودن به ساختمان موجود، چنین تغییراتی باید بر اساس سبک معماری همان ساختمان صورت گیرد.
سایبان ها
از الیاف مصنوعی ضد رطوبت و ضد سفیدک و رنگ پریده ساخته شده که در سراسر چارچوب به منظور ایجاد سایه کشیده شده است. برخی سایبان ها جمع شو هستند.
پنجره های پیش آمده و تونشسته
حفاظی در برابر نور خورشید و باران ایجاد می کنند. پنجره های پیش آمده در صورت جهت گیری مناسب امکان ورود نور خورشید را در زمستان فراهم می کنند.
چفته ها
چارچوب های بازی که نور را فیلتر کرده و حفاظی را برای درختان مو ایجاد نموده که در تابستان سایه تولید می کنند.
اجزاء داخلی پنجره
اجزاء داخلی پنجره بر اساس نحوه تعدیل شدت نور، تهویه مطبوع و چشم انداز، تغییر فرم و ظاهر یک پنجره دارای انواع مختلف هستند. آنها نقش مهمی در جذب صدا، حفظ انرژی و افزایش ایمنی در برابر آتش دارند. همچنین اجزاء داخلی پنجره بر حسب نحوه باز و بسته شدن نیز با یکدیگر متفاوت هستند. آنها نباید در عملکرد پنجره اختلال وارد کرده و دسترسی به سخت افزار آن را محدود سازند.

اجزاء سخت پنجره
پانل های سخت و معمولاً چوبی همچون درهای مینیاتوری به صورت لولایی باز و بسته می شوند.
پانل هایی که معمولاً دارای کرکره های قابل تنظیم هستند، نور را فیلتر کرده و چشم انداز را کنترل می کنند.
پشت پنجره ها در خلق ظاهری تمیز، دقیق و مرتب نقش دارند.
پشت پنجره ها در صورت بسته بودن، حس حریم خصوصی را افزایش می دهند.
پشت پنجره های کرکره ای باری تولید سایه در تابستان، تهویه مطبوع و ورود نور طبیعی به داخل بسیار مفید هستند. در زمستان نیز مسیر ورود گرمای خورشیدی را مسدود کرده و در کاهش اتلاف گرما، عملکرد مؤثری ندارند.
کرکره ها
کرکره های افقی متشکل از نوارهای چوبی یا فلزی باریک یا عریض هستند.
فاصله گیر و نوارهای قابل تنظیم، کنترل مناسبی را در ورود نور و جریان هوا فراهم می کنند. همچنین نوارهای باریک در مقایسه با نوارهای عریض، کمتر چشم انداز موجود را محدود می کنند.
تمیز کردن کرکره ها معمولاً دشوار است.
نصب کرکره های باریک افقی میان قطعات شیشه کاری حرارتی در پنجره، مشکل تمیز کردن را برطرف می سازد.
کرکره های عمودی دارای نوارهایی از الیاف تیره یا نیمه شفافی هستند که به صورت لولایی در بالا و پائین می چرخند.
از کرکره های بدون سیم فقط در فضاهای ویژه کودکان و بچه ها استفاده می شود. کرکره هایی از این نوع با کنترل دستی و اتوماتیکی نیز موجود می باشند.
کرکره ها در کاهش بهره گرمایی در تابستان و اتلاف گرما در زمستان، نقش مؤثری دارند.

اجزاء نرم پنجره
اجزاء نرم پنجره در ملایم شدن خطوط یک فضای داخلی نقش داشته و به آن تحرک بصری و جزئی می بخشند. این اجزاء قابل انطباق با نیازهای خصوصی و سطوح نوری مختلف بوده، صدا را جب کرده و عایق حرارتی ایجاد می کنند. پارچه های نازک سبب تابش ملایم و انتشار نور شده، چشم انداز را فیلتر کرده و در طول روز، فضایی به عنوان حریم خصوصی فراهم می کنند. الیاف مصنوعی همچون استات، پلی استر، نایلون و آکریلیک از مقاومت بهتری در برابر نور خورشید و آتش برخوردار هستند.
دراپه ها
دراپه ها، پانل های پارچه ای ساخته شده از الیاف سنگین غیر شفاف، نیمه شفاف یا شفاف هستند که به طور کلی به صورت پلیسه دار، آویزان از چوب پرده و با قابلیت کشیده شدن از یک طرف یا هر دو طرف پنجره استفاده می شوند.
انواع دراپه های پلیسه دار شامل گیره ای، لوله ای، جعبه ای و مدادی می باشند.
دراپه ها را می توان به صورت صاف و مستقیم، از پشت بسته شده و یا جمع شده در یک کوسن، آویزان کرد. فِستون پارچه ای است که بین دو نقطه نوسان دارد.
دراپه ها در کاهش تغییرات گرمایی یا همرفت هنگام آویزان شدن از پنجره و پائین کشیده شدن به سمت تاقچه پنجره یا کف، درزگیری از هر دو طرف و از وسط روی هم قرار گرفتن مؤثر هستند.
رنگ دارپه و استفاده از یک پارچه موج دار باز یا بسته در بهره گرمایی و اتلاف گرما نقش دارند.
پرده ها
پرده ها در مقایسه با دراپه ها کمتر رسمی هستند. آنها ثابت بوده و یا با دست حرکت می کنند. بخش های بالایی پرده ها به صورت پیچ خورده، چین خورده، دالبری و یا پلیسه دار هستند. همچنین ممکن است پرده ها در بخش بالایی خود دارای والان باشند.
پرده ها را می توان در چارچوب پنجره یا خارج از آن به منظور یکپارچگی گروهی از پنجره ها آویزان کرد.
پرده های چین دار یا بالارو به طور مستقیم در عرض میله های پرده جمع می شوند، یا مستقیم رو به پائین آویزان شده و یا به میله پرده دیگری از پائین متصل شده اند.
پرده های رستوران در لایه هایی با پوشش کل پنجره و یا تنها نیمی از بخش پائینی آن دوخته شده اند.

اجزاء نرم پنجره
سایبان ها
سایبان ها در جلوگیری از اتلاف گرما هنگام نصب نزدیک به شیشه با کناره های نزدیک به دیوار، نقش مؤثری دارند.
سایبان ها از الیاف نیمه شفاف، غیرشفاف یا سیاه ساخته می شوند. سایبان هایی از جنس وینیل، توری الیاف شیشه ای، چوب خیزران یا چوبی نیز موجود می باشند.
سایبان ها معمولاً از بالا به پائین برای پوشش بخشی از پنجره یا همه بخش های آن عمل می کنند. سایبان هایی با عملکرد پائین به بالا یا با کنترل دستی یا اتوماتیکی و نیز سقفی نیز موجود می باشند.
سایبان های جمع شو دارای مکانیزم فنری متصل به طول یک مصالح انعطاف پذیر هستند.
سایبان های نیمه شفاف، شفاف یا غیرشفاف به شکل آکوردئونی فشرده و جمع می شوند.
سایبان های لانه زنبوری یا سوراخ سوراخ از پیوند دو یا سه لایه الیاف پلی استر با لایه عایقی از هوا طراحی و تولید شده اند. نتیجه استفاده از این نوع پرده ها که به صورت فشرده بسته می شوند، عایق حرارتی و درجه های مختلف شفافیت است.
سایبان های رومی با بالا کشیدن ریسمان ها در راستای پلیسه های افقی بالا کشیده شده و هنگام باز شدن به صورت صاف باز می شوند.
سایبان های اتریشی از پارچه های حریر یا نیمه حریری ساخته شده اند که به طور عمودی در راستای دالبرهای افقی نرم توسط ریسمان جمع می شوند.
سایبان های بالونی، پفی یا ابری هنگام جمع شدن با ریسمان های عمودی به شکل بالون در می آیند.
سایبان های دوقلو دارای سطح سفیدی با میزان انعکاس بالا در یک طرف و سطحی تیره با میزان جذب گرمای بالا در طرف دیگر خود بوده که می توان آنها را با تغییر فصل به گونه ای که سطح انعکاسی رو به طرف گرم تر باشد، پشت و رو کرد.
سایبان های جمع شو لایی دوزی شده و برخی از سایبان های رومی سبب درزگیری لبه ها برای ایجاد عایق و مرز هوایی می شوند.

لوازم اضافی (دکوری) در طراحی داخلی به آن دسته از مواردی اشاره دارند که در کیفیت زیبایی شناختی و تزئیناتی فضا مؤثر هستند. این لوازم ممکن است با لذتی بصری همراه باشند. از این رو، لوازم اضافی چه به صورت مجزا و چه در یک مجموعه، نمادی از زندگی مسکونی هستند.
لوازم اضافی به ارتباط فضاهای داخلی معماری با ابعاد انسانی و نیز تمایز میان مناطق خصوصی، اجتماعی و عمومی پیرامون بشر کمک می کنند. آنها در شناخت اهداف عملکردی فضا و شخصیت کاربران خود مؤثر هستند.
انتخاب لوازم اضافی باید با هدف حمایت از مفهوم طراحی فضا و تقویت اصول طراحی همچون نظم، تعادل، بافت، طرح و رنگ صورت گیرد. آنها می توانند عناصر طراحی را به یکدیگر مرتبط سازند و یا خود به عنان نقطه ای کانونی عمل کنند.
لوازم اضافی که بر کیفیت بصری و لامسه ای فضای داخلی می افزایند، ممکن است کاربردی و یا تزئینی باشند.
لوازم اضافی کاربردی
لوازم اضافی کاربردی شامل موارد مفیدی هستند که عبارتند از:
لوازم اضافی اداری شامل زیرلیوانی رومیزی، وسیله مخصوص قرارگیری کارت ویزیت، گیره های کاغذ و کازیه هستند که اغلب به صورت مجموعه ای به فروش می رسند.
لوازم اضافی رومیزی برای رستوران ها که به مفهوم و سبک ارائه خدمات آنها اشاره دارد.
لوازم اضافی اتاق پذیرایی به مفهوم و سطح ارائه خدات در هتل ها اشاره دارند.
لوازم اضافی آشپزخانه، اتاق غذاخوری و حمام که اغلب با اهداف عملکردی و نمایشی استفاده می شوند.
لوازم اضافی تزئینی
لوازم اضافی تزئینی با لذتی بصری برای چشم و جذابیت بافتی برای دست و انگیزه ای در ذهن بدون اینکه لزوماً کاربرد مفیدی داشته باشند، همراه هستند. لوازم اضافی تزئینی و آثار هنری باید در بودجه پروژه لحاظ شده باشند و تمهیدات لازم برای نورپردازی و نمایش در نظر گرفته شود. لوازم اضافی تزئینی عبارتند از:
آثار هنری انتخاب و مکان قرارگیری آثار هنری می تواند بر قدرت عناصر طراحی با تغییر درک تناسبات فضایی تأکید کند. کار هنری ممکن است از مجموعه یک مشتری یا در اثر اقدام به جمع آوری یک کلکسیون انتخاب شود. مشاوران هنری به طراحان و مشتریان در یافتن آثار هنری کمک می کنند. علاوه بر، نقاشی ها و عکس ها، طراحان به مجسمه ها و اشیاء ساخته شده از سرامیک، شیشه هنری، فلز و بافت های متنوع به عنوان آثار هنری می نگرند.
آثار کلکسیونی کلکسیون های اشیاء تقریباً همیشه با مفاهیم شخصی همراه هستند. آنها اغلب فرصتی را برای تکرار فرم، رنگ، بافت یا طرح فراهم می کنند. قطعات تک در کلکسیون ممکن است به عنوان عنصری کانونی در نظر گرفته شوند.
آثار مسکونی آنچه برای نمایش در خانه های خود استفاده می کنیم، بیانگر سبک زندگی و ارزش های ما است. طراحان می توانند در انتخاب نوع مسکن، تغییر و نمایش آن به گونه ای مؤثر به مشتریان کمک کنند. لوازم اضافی که بیانگر شخصیت فرد است، به طور کلی بسیار جذاب تر از محصولات خطی از پیش تعیین شده برای هماهنگی با وسایل دیگر به نظر می رسند.
گیاهان
گیاهان و گل ها نمادی از طبیعت، جلوه ای از زندگی و رشد را به فضاهای داخلی می بخشند. آنها در بهبود کیفیت هوا و افزایش سطح رطوبت داخلی نقش مؤثری دارند. مصالح گیاهی ممکن است از حشرات و آفت ها حفاظت کرده و قارچ های انگلی را بپروراند. گیاهان برای استفاده در سطوح نوری در اندازه، فرم و رنگ های مختلف باید با دقت انتخاب و نگهداری شوند. برخی سازمان ها، شرکت هایی را برای انتخاب، نگهداری و جایگزینی گیاهان بر اساس جدول زمانی معینی استخدام می کنند.
گیاهان مصنوعی را می توان مشابه با گیاهان طبیعی درآورد و از آنها به عنوان جایگزین گیاهان طبیعی در مکان هایی استفاده کرد که دارای شرایط نوری یا کنترل آفت گیاهی محدودی هستند. بهره گیری از گیاهان مصنوعی هم زمان با بهبود کیفیت آنها افزایش می یابد .
گیاهان مصنوعی شامل برگ هایی از الیاف پلی استر متصل به ساقه های پلاستیکی می باشند که به شاخه ها یا تنه های چوبی ترکیبی یا واقعی اتصال یافته اند. برگ های این نوع گیاهان اغلب دارای روکش هستند.
اکثر گیاهان حفاظت شده را نخل ها شامل می شوند. در این نوع گیاهان اغلب پوشش واقعی برگ و ساقه ها به تنه های مصنوعی اتصال یافته است. ساقه ها به گونه ای طراحی شده اند که صاف و سبز باقی بمانند و در برابر آتش مقاوم باشند.
گیاهان و آرایش مصنوعی با وجود اینکه به آبیاری نیاز ندارند، اما همچون گیاهان طبیعی در معرض نور گرد و خاک بوده همین طور به نگهداری و تعویض در صورت آسیب نیاز دارند.

 

 

طراحی داخلی   دکوراسیون داخلی اداری    دکوراسیون داخلی منزل    طراحی ویترین مغازه    بازسازی ساختمان    طراحی داخلی رستوران     طراحی داخلی طلا فروشی    طراحی داخلی ویلا    طراحی داخلی مطب

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *