تهویه مطبوع

وجود منبع هوای تازه برای تأمین اکسیژن مورد نیاز انسان ها و تجهیزات داخلی و نیز برای حذف دی اکسید کربن و ذرات زائد دیگر از هوا در ساختمان ها ضروری است. ساختمان هایی که فاقد پنجره های بازشو هستند، ورود هوای تازه به داخل آنها محدود است. افزایش تهویه طبیعی و توزیع هوا باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شده و روشی مقرون به صرفه برای تازه کردن هوای داخل اغلب ساختمان ها محسوب می شود.

هوا در ساختمان جریان دارد زیرا از فضاهای پرفشار به فضاهای کم فشار حرکت می کند. تهویه مطبوع نیازمند موارد زیر است: منبع هوا با دما، رطوبت و پاکیزگی مجاز نیرو معمولاً باد یا همرفت حرارتی به منظور حرکت هوا در میان فضاهای مسکونی ساختمان سیستم های مکانیکی از بادزن ها برای حرکت هوا به داخل و یا خارج کردن آن از ساختمان استفاده کرده و به کمک کنترل گرما حجم، سرعت و جهت جریان هوا را تنظیم می کند.

دمنده ها و بادزن ها، هوا را از میان کانال هایی حرکت می دهند که آن را به اتاق های ساختمان منتقل می کنند. دریچه های هوای دُمپِردار، جریان هوا را در فضاهای داخلی کنترل می کنند. دریچه های هوای برگشت، هوا را تمیز و قابل استفاده کرده و یا آن را از ساختمان خارج می کنند. فرآیند نفوذ به جریان هوای خارجی به فضای داخلی از طریق شکاف های واقع در اطراف پنجره ها، درها و یا ورودی های دیگر ساختمان میسر می شود.

اگرچه این فرآیند ممکن است هوای تازه را وارد فضای داخلی کند، اما این ورودی ها می توانند با خارج ساختن هوای گرم و سرد از ساختمان سبب اتلاف انرژی شوند. سیستم های گرمایشی هدف اصلی سیستم گرمایشی، جایگزین کردن گرمای از دست رفته در فضای داخلی است.

سیستم گرمایشی اصلی متشکل از واسطه تولید گرما، تجهیزات تبدیل واسطه به گرما، وسیله انتقال گرما به فضا و در نهایت روشی برای انتشار گرما در فضا است. گرمایش با هوا سیستم گرمایش با هوا، سیستمی است که از هوای گرم شده توسط گاز، نفت یا کوره الکتریکی استفاده می کند. این هوا توسط بادزن در کانال کشی مربوط منتقل شده و برای توزیع به سمت دریچه های توزیع هوا و پخش کن ها در فضاهای مسکونی فرستاده می شود.

کانال کشی در مورد استفاده در گرمایش با هوا اغلب با سقف کاذب پوشیده می شود. همچنین ممکن است به صورت آشکار یا مخفی در یک زیر نما یا سازه داخلی دیگر انجام شود.

موقعیت قرارگیری لوله های سیم کشی و دریچه های هواکش و دریچه های توزیع هوا بر ظاهر سقف اثر گذاشته و باید متناسب با موقعیت قرارگیری ماندافزارهای نورپردازی، آب افشان، بلندگوها و تجهیزات سقفی دیگر باشد. طراحان داخلی باید با معماران و مهندسان به منظور اطمینان از طراحی سقف متناسب و جذاب همکاری کنند.

طراحی دکوراسیون داخلی    دکوراسیون داخلی اداری    طراحی داخلی منزل    دکوراسیون داخلی مغازه    بازسازی ساختمان   طراحی داخلی رستوران   طراحی داخلی طلا فروشی    طراحی داخلی ویلا     طراحی داخلی مطب

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *