اهمیت نورپردازی در طراحی داخلی

چیدمان ماندافزارهای نورپردازی و طرح نور تولیدی آنها باید با خصوصیات معماری فضا و طرح کاربردی آن هماهنگ باشند. از آنجایی که چشمان ما همواره در جستجوی اشیاء روشن و کنتراست قوی در زاویه دید است، این هماهنگی می تواند سبب تقویت ویژگی های معماری و حمایت از عملکرد فضا شود.
در برنامه ریزی ترکیب بصری طراحی نورپردازی، منبع نور می تواند فرم یک نقطه، خط، سطح یا حجم را داشته باشد. چنانچه منبع نور از دید پنهان شود، فرم نور ساطع شده و شکل روشنایی سطح باید مورد بررسی قرار گیرند. طرح منابع نوری چه منظم باشند یا متنوع، طراحی نورپردازی باید در ترکیب خود متعادل باشد و حس نواخت را القا کرده و بر موارد مهم تأکید کند.
طراحی نورپردازی از عناصر کاربردی و کیفیت های نورپردازی محیطی و کانونی و نیز تلألو بهره می گیرد:
نورپردازی محیطی، سطح عمومی و بدون سایه نوری را تأمین می کند که آرامش بخش بوده و توجه به افراد و اشیاء را کاهش می دهد.
نورپردازی کانونی همچون نورپردازی تکلیفی و نورپردازی متمرکز، کنتراست جهت داری در روشنایی و حسی از عمق ایجاد می کند.
تلألو همچون لکه های روشن، پولک های درخشان، چلچراغ های کریستال، ستاره های چشمک زن تحریک کننده است و سبب حواس پرتی می شود، اما در برخی موارد سرگرم کننده نیز می باشد.

نور به فضا روح می بخشد و فرم و بافت ها را آشکار می سازد.

نورپردازی محیطی
نورپردازی محیطی و کلی، اتاق را به صورت یکنواخت و معمولاً با روش انتشاری روشن می کند. کیفیت پراکندگی روشنایی می تواند به طور مؤثری کنتراست میان نورپردازی تکلیفی و سطوح پیرامونی اتاق را کاهش دهد. همچنین از نورپردازی محیطی می توان برای سایه های یکنواخت استفاده نمود و از این طریق گوشه های اتاق را هموار و گسترده تر کرد و سطح مناسبی از روشنایی را برای حرکتی ایمن و نگهداری عمومی فراهم نمود
لامپ های سیار
لامپ های تزئینی به عنوان لامپ های تأکیدی در فضا کاربرد دارند. نور تولیدی این نوع لامپ ها ممکن است مکملی برای ماندافزاری باشد که سطح تابش آن رو به چشم است. ماندافزارهای نورپردازی سیار همچون لامپ ها بوده و منابع نور آنها همچون حباب های نوری هستند.
لامپ های کار و رومیزی در دو نوع مسکونی و کاری وجود دارند. اغلب آنها با فضاهای کاری مختلف و تمایلات فردی قابل تنظیم هستند. این نوع لامپ ها با تولید نور متمرکز و سطوح روشنایی اندک در مواقع لازم سبب صرفه جویی در انرژی می شوند.
لامپ های رومیزی اغلب دارای کاربردهای عملی و تزئینی بوده و با تأمین روشنایی عمومی و یا جزئی، بخشی از دکور اتاق محسوب می شوند.
لامپ های کلی (چراغ های فروتاب) ممکن است بالا، پائین و یا زوایای اطراف را روشن کنند. آنها همچون لامپ های رومیزی، بخشی از دکور اتاق محسوب شده و روشنایی عمومی یا جزئی را تأمین می کنند.
لامپ های سیار به مقیاس انسانی در فضای معماری یا خلق جزئیات تزئینی و تمرکز نور کمک می کنند. آنها معمولاً در ماندافزار خود عمل کرده و امکان کنترل آسان را در سراسر محیط پیرامون به کاربران می دهند.

طراحی داخلی   دکوراسیون داخلی اداری    دکوراسیون داخلی منزل    طراحی ویترین مغازه    بازسازی ساختمان    طراحی داخلی رستوران     طراحی داخلی طلا فروشی    طراحی داخلی ویلا    طراحی داخلی مطب

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *