استانداردها و آئین نامه ها ی طراحی و دکوراسیون منزل

راه های خروجی آئین نامه آتش سوزی درباره راه های خروجی، امکان تخلیه ایمن و مؤثر ساختمان در زمان آتش سوزی و یا شرایط اضطراری دیگر، مواردی را آورده است. این موارد معمولاً بر اساس اندازه ساختمان، نوع ساخت و سکونت آن تعیین می شوند. در اصل، حداقل دو راه مجزا برای خروج از هر فضایی در ساختمان در مواقعی که یکی از مسیرها توسط آتش یا دود مسدود می گردد، باید طراحی شود. راهروها، پلکان، رَمپ ها و درگاه های خروجی باید به طور آشکار علامت گذاری شده، از روشنایی مناسبی برخوردار بوده و به منظور گنجاندن ساکنان بیشتر، به اندازه کافی عریض باشند.

درهای خروجی باید به سمت بیرون و در جهت حرکت مردم باز شده و مجهز به سخت افزار خروج سریع باشند که تحت فشار، قفل آن باز می شود. استانداردها و آئین نامه ها دسترسی پذیری قانون حمایت از معلولان امریکا (ADA) تصویب شده در سال ۱۹۹۰، یک قانون فدرالی است که کاربرد اصولی ضروری را برای ساختمان ها تعیین کرده تا دسترسی را برای افرادی که دارای معلولیت فیزیکی یا نوع تعریف شده ذهنی هستند، به عنوان حق مدنی آنها امکان پذیر کند.

دسترسی به ساختمان باید برای همه افراد معلول و نه تنها افراد ناتوان در حرکت فراهم شده و آسان باشد. این افراد شامل ناشنوایان، نابینایان و افرادی که دچار ناتوانی در صحبت کردن، شناختن و نیز افراد قدکوتاه و ناتوانی است که دچار محدودیت حرکتی با صندلی چرخ دار نیستند. همچنین ADA اصولی را برای رفع موانع دسترسی از ساختمان های موجود در صورت امکان تعیین کرده است. ملاحظات معین و تأثیرگذار بر فضاهای داخلی عبارتند از: طراحی مسیرهای قابل دسترسی، ماندافزارهای بهداشتی، عناصر ارتباطی و عناصر کارگذاشته.

فضاهای مخصوص صندلی چرخ دار و خطوط دید به فضاهای تجمع، فاصله آزاد برای آشپزخانه، خدمات بهداشتی، اتاق های پذیرایی مهمان از جمله ملاحظات فضاهای خاص هستند که باید در قانون حمایت از معلولان امریکا مورد توجه قرار گیرند. طراحان باید در ابتدا روی تطابق آئین نامه ها و استانداردهای پذیرفته شده محلی تمرکز کرده و از اصول قانونی ملی همچون ADA پیروی کنند. بررسی طراحی بر اساس استانداردهای ADA در سال ۲۰۱۰ برای طراحی دسترسی پذیر به صورت هم زمان به عنوان آئین نامه نمونه، اقدامی از روی احتیاط محسوب می شود. آئین نامه حفظ انرژی آئین نامه حفظ انرژی بین المللی (IECC) شامل اصولی برای طراحی با بازدهی انرژی بالا است.

بسیاری از ایالت ها و قانون گذاران محلی دارای آئین نامه حفظ انرژی مخصوص به خود هستند که ممکن است استانداردهای کاملاً متفاوتی با آئین نامه نمونه داشته باشند. آئین نامه حفظ انرژی، مصرف کلی انرژی ساختمان را همچون روشنایی، الکتریسیته و سیستم های مکانیکی محدود کرده و نیازمند مستندسازی طراحی و محاسبات بارهای انرژی است. محدودیت های مصرف روشنایی در کل طرح انرژی ساختمان به صورت یکپارچه در نظر گرفته شده و در کار طراح داخلی بسیار اثرگذار هستند.

 

طراحی داخلی   دکوراسیون داخلی اداری    دکوراسیون داخلی منزل     طراحی ویترین مغازه    بازسازی ساختمان    طراحی داخلی رستوران     طراحی داخلی طلا فروشی   طراحی داخلی ویلا    طراحی داخلی مطب

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *